Blog - Matkowski Meble > Poradnik > Jak dbać o drewno?

Jak dbać o drewno?

Drewno to naturalny i bardzo wytrzymały materiał, który zachwyca swym pięknem przez wiele lat. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. W jaki sposób je pielęgnować?

Sposoby profesjonalne

Na rynku znajdziemy całą gamę preparatów do czyszczenia i pielęgnacji drewna. Nim zastosujemy którykolwiek z nich należy zapoznać się z ulotką i upewnić, czy dany środek z pewnością nadaje się do naszych mebli. Substancje chemiczne znajdujące się w preparatach mogą np. odbarwiać drewno, toteż nie wolno nanosić ich bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię, a ich stosowanie najlepiej zaczynać od fragmentu drewna, który jest mało widoczny.

Czyszczenie

Przed przystąpieniem do konserwacji mebli konieczne jest ich dokładne oczyszczenie z kurzu i innych zanieczyszczeń, również tych zgromadzonych w rysach i bruzdach. Do tego celu stosuje się miękką, nierysująca ściereczkę z mikrofibry i odpowiedni preparat. Pamiętajmy, że drewno nie lubi wody. Szmatka może być wilgotna, ale nie mokra, a powierzchnię mebla należy wytrzeć do sucha.

Pielęgnacja

Pielęgnacja mebli ma na celu ich zabezpieczenie przed rysami, plamami, zaciekami oraz wilgocią. Odpowiednie środki nadają czyszczonym powierzchniom także efektowny połysk. Profesjonalne spraye do konserwacji drewnianych powierzchni pozwalają na szybką i łatwą aplikację. W swoim składzie mają najczęściej nabłyszczające woski, a także substancje czyszczące i tworzące warstwę ochronną, m.in. silikony, emulgatory, estry kwasów organicznych. Coraz częściej stosuje się w nich również składniki antystatyczne, które zapobiegają osiadaniu kurzu.

01_1a-JPG

Sposoby domowe

Do pielęgnacji mebli drewnianych można wykorzystać również produkty znajdujące się w domu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest napar z czarnej herbaty. Związki zawarte w herbacie, w szczególności tanina, działają bowiem podobnie do politury – wygładzają drewnianą powierzchnię, nadają jej połysk, ale równocześnie delikatnie ją barwią.

Kolejnym domowym preparatem do pielęgnacji drewna jest wywar przygotowany z piwa, cukru pudru i wosku pszczelego. Miksturę przy pomocy miękkiej szmatki należy nanieść na meble, poczekać aż wyschnie, a następnie wypolerować. Drewniane powierzchnie zyskają blasku także dzięki oliwce dziecięcej (jej niewielką ilość rozcieramy na meblach suchą szmatką).

Zostaw odpowiedź