Drewno obecne było w naszych domach od zawsze – na podłodze, na ścianach, w wyposażeniu. Na przestrzeni wieków niewiele w tym względzie się zmieniło. Choć nowoczesność kocha inne materiały, w szczególności plastik i stal, popularność drewna w ostatnich latach rośnie. Trudno się dziwić. W końcu jest wyjątkowo trwałe, piękne i naturalne.
Dlaczego drewno?
Powodów, dla których warto kupić meble z drewna, jest wiele. Po pierwsze, trwałość. Drewno to materiał bardzo solidny, wytrzymały, taki, którego urokiem mogą się cieszyć kolejne pokolenia. Wystarczy spojrzeć na komody, stoliczki, szafki dostępne w sklepach z antykami. Oczywiście, jest jeden warunek – trzeba je odpowiednio pielęgnować. Warto również pamiętać, że drewniane meble można odnowić, a zatem ewentualne rysy czy uszkodzenia wcale nie muszą oznaczać, że komodę czy szafę trzeba wymienić. Po drugie, estetyka. Drewno jest materiałem eleganckim, szlachetnym. Co niezwykle ważne, jego piękno z czasem nie tylko nie maleje, ale wręcz przeciwnie, staje się jeszcze bardziej magnetyczne. Po trzecie, drewno jest materiałem naturalnym, odnawialnym, a więc przyjaznym dla środowiska. Z całą pewnością ucieszy więc wszystkich, którzy przywiązują wagę do życia w zgodzie z duchem eko. Kolejna sprawa to ciepło. Drewno jest materiałem, który dobrze izoluje termicznie i daje wrażenie przytulności. I rzecz ostatnia, choć tak naprawdę zalety drewna można by wymieniać w nieskończoność, to ponadczasowość i uniwersalność. Plastik, stal, szkło wpisują się w określone trendy i bywają modne. Drewno idealnie pasuje zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego, co więcej, nigdy nie wychodzi z mody.
Nie tylko do salonu
Popularność drewna sprawia, że wykonane z tego materiału meble pojawiają się już nie tylko w salonach i sypialniach, ale też kuchniach i łazienkach. Co prawda, drewno i woda lub wilgoć to zazwyczaj niezbyt dobre połączenie, ale dzięki najnowszym środkom służącym do impregnacji, a także – w przypadku desek na podłogę – odpowiednim spoinom izolujących z powodzeniem można je stosować także w pomieszczeniach o większej wilgotności. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, by wybierać gatunki o dużej tolerancji na zmiany temperatury i wilgoć: najlepiej drewno egzotyczne, typu teak, iroko, merbau, wenge, jatoba.
Na co zwrócić uwagę kupując drewniane meble?
Przede wszystkim warto sprawdzić, czy drewno, z którego powstają meble, pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie ze standardami prawidłowej gospodarki leśnej. Stanowi to gwarancję, że firma, od której kupujemy produkty, działa z poszanowaniem zasobów naturalnych.
Spore znaczenie ma również rodzaj środków zastosowanych do wykończenia mebli. Lakiery wodne, a także naturalne oleje i woski nie tylko pozwalają podkreślić naturalną strukturę drewna, ale też są bezpieczne dla zdrowia i środowiska.