Jak dbać o meble drewniane?
Od czego zaczynasz urządzanie domu lub mieszkania? Od projektu. Kolejnym krokiem jest wybór mebli, przecież to one będą tworzyć nastrój/klimat pomieszczenia.
Wybieramy meble drewniane, z uwagi na to że mogą nam służyć przez lata w nieskazitelnym stanie.
Aby tak było, kluczową kwestią jest sposób dbania o nie, aby służyły jak najdłużej i nie traciły swojego blasku.
Staranna pielęgnacja, czyszczenie i naprawy to najlepsze sposoby na utrzymanie powierzchni w nieskazitelnym stanie, dlatego Nasi klienci wraz z meblami otrzymują specjalne zalecenia, które pomogą dbać o nie.
Meble wykonane z drewna nie lubią wilgoci i wody, a stosowanie nieodpowiednich środków do czyszczenia może spowodować powstanie odbarwień na drewnie lub trwałych uszkodzeń.
Do czyszczenia mebli dębowych, bez względu na to czy mebel jest olejowany, czy też lakierowany najlepiej sprawdzą się: miękka bawełniana szmatka oraz odpowiednio dobrany preparat do czyszczenia drewnianych powierzchni.
Przedstawiamy kilka praktycznych informacji i porad jak najlepiej dbać o meble olejowane i lakierowane.
ZASADY PIELĘGNACJI I KONSERWACJI MEBLI OLEJOWANYCH
Drewno olejowane jest bardziej wrażliwe na zabrudzenia, niż drewno lakierowane, dlatego też wymaga większej ostrożności podczas użytkowania.
Meble olejowane najlepiej zabezpieczać za pomocą tego samego rodzaju oleju, jakim pokrywano je wcześniej – dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny preparat dostępny u producenta;
Przy każdej konserwacji użyć nowej czystej szmatki lekko nasączonej olejem.
Jeśli na powierzchni szafki, stołu widoczne są jakieś zabrudzenia, należy nałożyć niewielką ilość oleju pielęgnującego, pozostawić na kilka minut, a następnie zetrzeć i wypolerować za pomocą czystej bawełnianej szmatki. W przypadku trudniejszych zabrudzeń, sugerujemy nałożenie oleju, pozostawienie go na 15-20 minut a następnie przetarcie ( w zależności od stopnia zabrudzenia) specjalnym papierem ściernym, pamiętając aby kierunek ścierania był zgodny z kierunkiem włókna drewna. Następnie za pomocą bawełnianej szmatki należy usunąć pozostały brud i zakończyć konserwację wypolerowaniem do sucha.
Drobne zabrudzenia wystarczy meble wystarczy przecierać suchą ściereczką i chronić je przed kurzem oraz wilgocią.
ZASADY KONSERWACJI MEBLI LAKIEROWANYCH
Meble należy czyścić suchą lub lekko wilgotną miękką tkaniną, po czym należy powierzchnie czyszczone wytrzeć do sucha.
Nie zaleca się używania środków konserwujących lub czyszczących, które nie są dostosowane do drewna oraz żadnych środków w aerozolu.
Drewno olejowane i lakierowane nie jest odporne na działanie wysokich temperatur. Meble wykonane z drewna ustawione w pobliżu źródła ciepła np. kominka lub kaloryfera, mogą ulec odkształceniu. Na drewnianych blatach stołów nie należy ustawiać gorących naczyń, najlepiej stosować podkładki.
Pamiętajmy, że zwykła szklanka z gorącą herbatą lub gorący talerz mogą przyczynić się do powstania trudnych do usunięcia śladów.
Podsumowując, meble wykonane z drewna starzeją się z klasą, pozwalając na użytkowanie przez wiele lat.
Należy pamiętać, że zachowanie pięknego wyglądu wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Drewno jest naturalnym materiałem, dlatego należy je traktować z wyjątkową delikatnością.