Blog - Matkowski Meble > Poradnik > Wybieramy kolor przewodni

Wybieramy kolor przewodni

lovell_31

Dobór odpowiedniego koloru to bardzo istotny punkt aranżacji wnętrz. Z kilku powodów. Po pierwsze, kolory potrafią optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. Po drugie, mogą ocieplić wnętrza lub też dodać im chłodnego, surowego charakteru. Po trzecie, wpływają one na samopoczucie i psychikę domowników: pomagają się skupić, dodają energii do działania, odprężają. Warto pamiętać o tej zależności, wybierając kolor przewodni w domu czy mieszkaniu.

Kolor przewodni to kolor dominujący w danych wnętrzach, stanowiący tło dla dodatków w innych barwach. Dzięki niemu mieszkanie zyskuje harmonię, staje się spójną, dobrze przemyślaną  całością. Dobierając kolor przewodni, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Wielkość pomieszczenia

Kolory mają wpływ na nasze postrzeganie przestrzeni. Kolory jasne, takie jak biel, beż czy krem, ewentualnie żółć, rozjaśniają i optycznie powiększają. Barwy ciemne, np. czerń, fiolet czy czerwień, sprawiają z kolei, że wnętrza wydają się mniejsze.

Styl

Kolory, ich połączenia mają również wpływ na charakter wnętrz. Wnętrza nowoczesne kochają biel i szarości, a także barwy intensywne, takie jak fiolet, czerwień czy błękit. Nie boją się również efektownych zestawień, np. czerni z bielą. Kolory natury, w szczególności brąz, sprawiają, że pomieszczenie staje się cieplejsze i bardziej przytulne. We wnętrzach tradycyjnych dobrze sprawdzą się z kolei kolory ciepłe i uniwersalne, np. żółcie i beże.

komoda LOVELL Stolik-okrągły-110-niski-średni-wysoki

Samopoczucie

Dobierając kolor przewodni warto również pamiętać o jego wpływie na ludzką psychikę. Zieleń uspokaja, wycisza i relaksuje; żółć i pomarańcz przywołują wakacyjne wspomnienia i poprawiają humor; czerwień jest energetyczna, ma działanie pobudzające, ale w większej ilości męczy; niebieski pomaga się skupić, ułatwia podejmowanie decyzji; fiolet i czerń to kolory bardzo eleganckie, ale w nadmiarze dość przygnębiające.

Jako kolor przewodni bardzo dobrze sprawdzą się kolory neutralne i uniwersalne, takie jak szary i biały. Po pierwsze, idealnie nadają się one na tło dla mebli i dodatków w intensywnych barwach. Po drugie, w nadmiarze nie męczą i nie przygnębiają. Po trzecie wreszcie, sprawdzają się zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym, co pozwala na dowolną aranżację wnętrz.

Zostaw odpowiedź