Blog - Matkowski Meble > Poradnik > Minimalizm – piękno wyrażone prostotą

Minimalizm – piękno wyrażone prostotą

Mówi się, że mniej znaczy więcej i w przypadku urządzania wnętrz warto się trzymać tej zasady.  Powód? Minimalizm wprowadza do wnętrz harmonię i elegancję. Podkreśla nowoczesny charakter pomieszczenia, sprawia, że wydaje się ono jaśniejsze i bardziej przestronne. By uzyskać ten efekt, trzeba jednak spełnić jeden warunek: postawić na jakość, a zatem szlachetne materiały i design.

 

comomebel_4Prostota, czystość, harmonia

Minimalistyczne wnętrza zachwycają prostotą form, czystością użytych kolorów oraz przemyślaną aranżacją. Nic nie jest tutaj przypadkowe, niepotrzebne. Każdy element jest nieodzowną częścią kompozycji, idealnie wpisuje się w harmonijną całość. Ograniczenie do minimum ilości mebli, dodatków, ozdób otwiera przestrzeń, rozświetla ją, sprawia, że nawet niewielkie pomieszczenia wydają się bardziej przestronne.

W rozjaśnianiu wnętrz i ich optycznym powiększaniu dużą rolę odgrywają jasne kolory, w szczególności biel i szarości. Właśnie dlatego minimalizm bardzo często łączony jest z surowym, ale bardzo wysmakowanym stylem skandynawskim. Dominacja bieli nie jest jednak całkowita. Nowoczesność kocha bowiem kontrasty, stąd też jasne barwy przełamywane są palmami w intensywnych kolorach, najczęściej w postaci dodatków, np. poduszek, lamp czy krzeseł.

 

Szlachetny umiar

By mniej znaczyło więcej, niewielką ilość przedmiotów należy zrównoważyć ich wysoką jakością. Dzięki temu wnętrza nie będą wyglądały pusto i bezbarwnie, a modnie i nowocześnie. Do szlachetnych materiałów, które znakomicie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach należy z całą pewnością drewno. Jest wytrzymałe, ponadczasowe a wykonane z niego meble będą służyły przez długie lata.

matkowski-oferta-uzupelniajaca-stol-mailand-i-krzesla-vita-n-maly-plik

W jadalni idealnym rozwiązaniem będzie prosty, rozkładany stół wykonany w 100% z litego drewna. Jego unikatowość podkreślisz wybierając model z drewna o fantazyjnym usłojeniu, np. z dzikiego dębu. W salonie warto postawić na meble proste, nowoczesne, ale z efektownym detalem, wskazującym na ich najwyższą klasę. Zamiast ciężkich foteli i witryn z rzeźbieniami oraz fantazyjnymi ornamentami przywołujących na myśl barokowy przepych wybierz np. komodę z oryginalną aplikacją z ciosanych desek.

Umiar zachowaj również w przypadku dodatków. Jedna misa o niepowtarzalnym designie bardziej będzie zwracała uwagę aniżeli szereg porozstawianych po meblach wazonów, figurek i ramek.

Zostaw odpowiedź