Blog - Matkowski Meble > Aranżacja wnętrz > Twój dom w stylu skandynawskim – jak go stworzyć?

Twój dom w stylu skandynawskim – jak go stworzyć?

Praktyczny, naturalny, miły dla oka – styl skandynawski od dawna cieszy się niesłabnącą popularnością. Sprawdź jego charakterystyczne cechy i możliwości interpretacji!

 

Przestrzeń, światło, funkcjonalność

Wyznaczniki stylu skandynawskiego wynikają ze specyficznej natury i trudnych warunków życia w tym regionie. Krótkie dni i wymagający północny klimat skłaniają Skandynawów do maksymalnego wykorzystania naturalnych źródeł światła. Jednym z dominujących elementów wystroju są więc duże, odsłonięte okna; dzięki nim wnętrze jest optycznie większe i jaśniejsze, a ewentualne dekoracje – należycie wyeksponowane. Meble zachowują jak najprostsze formy; liczą się przede wszystkim wygoda użytkowania, łatwy montaż i trwałość konstrukcji.

 

Modern kitchen and living room in a big house

 

W zgodzie z naturą i kulturą

Oszczędny wystrój nie oznacza jednak chłodu i surowości. Skandynawowie czerpią materiały prosto z otaczającej przyrody, we wnętrzach przeważają więc naturalne tworzywa: drewno, len, bawełna. Dzięki nim całość emanuje ciepłem i łagodnością. Sprzęty zachowują pierwotną fakturę i barwę materiałów; popularne są także malowane meble w odcieniu czystej, świeżej bieli. Mocne akcenty kolorystyczne pojawiają się głównie w tekstyliach i dodatkach. Skandynawski design nie stroni także od wzorów: znajdziemy tu zarówno motywy folklorystyczne, jak i nowoczesne formy spod znaku Marimekko. Wszystkie desenie mają jednak wspólny mianownik w postaci prostych, geometrycznych linii, symetrii i ładu.

 

Nadaj wnętrzu osobisty charakter

Styl scandi nie boi się lekkiego eklektyzmu w wyborze dodatków. Proste, drewniane meble i neutralne barwy to świetna baza do oryginalnego wykończenia wnętrza. Diabeł tkwi w szczegółach – kilka wyrazistych elementów zdeterminuje atmosferę całego pomieszczenia. Jeśli cenisz minimalizm i prostotę, możesz uwydatnić je nowoczesnymi, stalowymi dodatkami. Wielbiciele stylu rustykalnego uzupełnią wystrój miękkimi poduszkami i pledami, a światło z tealightów lub rozpalonego kominka dodatkowo ociepli pomieszczenie. Możliwości są ogromne, a ostateczny klimat wnętrza zależy przede wszystkim od upodobań jego gospodarzy.

 

Como-stal-Asti

 

Zostaw odpowiedź